Mida saavad kinnisvaraomanikud just nüüd oma hoonete jaoks ära teha?

Kaks praktilist soovitust ärikinnisvara sisekliima osas seoses koroonaviiruse levikuga
13/03/2020
20. märtsist saavad kohalikud omavalitsused taotleda toetust hoonete energiatõhusamaks muutmiseks
19/03/2020
Eelmisel nädalal jagasime kaht praktilist soovitust hoonete sisekliima osas seoses koroonaviirusega. Nüüd jätkame samal teemal, kuid vaatleme pisut laiemalt, mida see unikaalne hetk võimaldab kinnisvarahalduse võtmes ära teha. Ülevaatlikkuse eesmärgil toome mõtted välja punktidena ja oleme tänulikud, kui leiad võimaluse neid ka oma kanalites jagada.

Milleks on hetkel hea aeg?

1. Ruumide vähese koormatuse tõttu on hea hetk korrastada hoone kohta käiv dokumentatsioon ning valmistuda ette hoonetele mõeldud tehniliste auditide või kvaliteedimärgiste (nt BREEAM) hankimiseks.

2. Just nüüd on parim aeg teha väike remont – häirib kõige vähem nii oma töötajaid kui hoone kaasüürilisi.

3. Hea hetk on töökohad ruumis ümber mängida, võttes arvesse sisekliimalahendused ja energiatõhususe aspektid.

4. Kui Sul on lähiajal plaanis suurem renoveerimine või energiatõhususprojekt, siis just nüüd on sobiv aeg selleks ettevalmistusi teha. Muide, peagi on MKM-s on valmimas ka vastavad ergutusmeetmed.

5. Et paljud ruumid on kas suletud (ujulad, hotellid, koolid jne) või avatud lühemat aega (kauplused, pangad jne), siis just nüüd on parim aeg lasta oma hoolduspartneril kliimaseadmete ja ruumide parameetrid uuesti seadistada.

6. Kasutuseta ruumide temperatuuri võiks alandada mõistliku piirini, nt +16C. Rusikareegel ütleb, et ühekraadine temperatuuri alandamine kütteperioodil vähendab kulutusi soojusenergiale 3-6%.

7. Hea hetk mõista kaughalduse eeliseid – kui teie arvestid oleksid kaugloetavad, ei peaks tehnikud regulaarselt visiite tegema. Lisaks info õigsusele välditakse ka füüsilist kontakti.

Täiendavat lugemist sellest, kuidas tõkestada viiruse levikut tööruumides, leiab ka tänasest Äripäeva Ehitusuudistest, vt artikkel "Kuidas käitada hoonete tehnosüsteeme koroonaviiruse leviku tõkestamiseks töökohtadel?"

Täiendus: seoses COVID-19 epideemia tõkestamisega avaldas REHVA ("Federation of European Heating, Ventilation and Air Conditioning Associations") 17. märtsil juhised hoonete tehnosüsteemide opereerimiseks. Juhised on koostatud REHVA rahvusvahelise ekspertide tiimi poolt.

Kui soovite kõige ülalpoolmainitu osas koostööd teha, võtke ühendust meie ehituse ja hoolduse valdkonnajuhiga - Valdek Taggo, valdek@energiateenus.ee, 5332 7116.

Postitas: Andres Tarto
hooldus_icon_sinine
BREEAMi rohemärgis