Kaasaegne tark kaugloetavate arvestite süsteem õigustab end igati ja muudab elu lihtsamaks

Kütte-, ventilatsiooni- ja automaatikasüsteemidest huvituv noor, viimane aeg on endast märku anda!
22/07/2019
Modern smart metering justifies itself fully and makes life easier
22/07/2019

2018 aasta sügisel Sikupilli Kaubanduskeskusele paigaldatud kaugloetav energiamonitooringusüsteem, mis võimaldab automaatset andmeedastust ning tarbimisandmete analüüsi, on tänaseks oma kasulikkust mitmest küljest õigustanud.

Sikupilli Prisma. Foto: Energiateenuse fotopank

Sikupilli Prisma. Foto: Energiateenuse fotopank

Kinnisvaraomanikust klient saab Energiateenuse süsteemist täpsed andmed kätte õigeaegselt, et nende põhjal rentnikega arveldused korraldada. Samuti pole haldusfirmal tarvis rentnike põhitegevust häirida igakuise näiduvõtuga, sest andmed edastatakse automaatselt õigel kuupäeval kesksesse süsteemi. Hooldustehnikutel on tänu targale süsteemile enam aega tegeleda muude kliendi probleemidega, kuna enam ei pea igakuiselt näitude võtmiseks keldrisse, lattu kaupade vahele või redeliga lae alla ronima. Aega, närvikulu ja raha säästavad kõik osapooled. Sellele lisaks hõlbustab energiamonitooringusüsteem tarbimismustrite jälgimist ja vajadusel nende korrigeerimist, vähendades selle läbi ka saastet ning on seetõttu kasulik nii keskkonnale ja kui ühiskonnale tervikuna.

“Energiamonitooringusüsteemi kasutusele võtmine on kaubanduskeskuse energiakulu andmete kogumise ja töötlemise teinud oluliselt kiiremaks ja mugavamaks –  andmete esitusviisi juures on arvestatud keskuse haldusprogrammi ülesehitust ning süsteemi kohandamine ajas on sujunud tõrgeteta. AU Energiateenus on koostööpartnerina loonud kindlustunde, et seadmete töö on 24/7 kontrolli all,” kommenteeris Lembi Koit, Sikupilli Keskuse juhataja.

Paigaldatud energiamonitooringusüsteem koosneb tarkadest monitooringu seadmetest, mis on seotud läbi pilve monitooringuplatvormiga. Süsteem põhineb Levira IoT tarkvaralahendusel ning EcoScada monitooringu ja visualiseerimise platvormil, kasutades Adeunis PULSE seadmeid ja Kamstrup Multical 21 nutikaid veearvesteid, mis töötavad Eestis Connected Baltics´i hallatavas Sigfoxi võrgus.

Elektriarvesti. Foto: Energiateenuse fotopank

Elektriarvesti. Foto: Energiateenuse fotopank

Kokku tehti kaugloetavaks 8 soojaarvestit, 41 elektriarvestit ja 17 veearvestit, nende hulgas ka Tallinna Veele kuuluv peaveearvesti. Automaatne süsteem on väga mugav kasutajate jaoks: tüütu ja mõnikord ka ebatäpne manuaalne näiduvõtt on asendatud süsteemiga, mis edastab täpselt ja õigeaegselt arveldusaluseks olevad igakuised näidud. Lisaks võimaldavad monitooringuplatvormi algoritmid avastada lekkeid ja anomaaliaid, saates haldurile või kliendile teavituse, kui tarbimine hälbib tavapärasest tarbimisest.

PULSE seade toimib nagu raadiosaatja ja seda saab kasutada erinevat tüüpi pulsiväljunditega mõõtjate korral muutes need „targaks mõõturiteks“. Kamstrup MULTICAL® 21 lahendus pakub võimaluse efektiivsel moel veetarbimist mõõta. Lisaks on seadmel 16 aasta pikkuse elueaga aku, mis tähendab, et mõõtjat ei pea nii pea välja vahetama. Ebakorrapärasuste korral,  mis veemõõtmisel ette võivad tulla, edastab süsteem häireteated reaalajas – see annab süsteemi operaatorile võimaluse kiirelt leketele reageerida. Arvestite konfiguratsioon on Sigfoxi võrgu kaudu muudetav, mis tähendab, et seadete muutmiseks ei pea enam objektile minema, vaid muudatuse saab teha arvuti abil kontorist. See kõik on võimalik tänu Sigfoxi tehnoloogiale, mis läbi tarkade arvestite täiendamise aitab kaasa ka hoonete energiatõhusamaks muutmisele.

Kamstrup MULTICAL®21 veearvesti. Foto: Energiateenuse fotopank

Kamstrup MULTICAL®21 veearvesti. Foto: Energiateenuse fotopank

Teistest automaatsetest näiduvõtusüsteemidest eristab meie süsteemi see, et lisaks tavapärasele näiduedastusele, toimub igapäevane automaatne tarbimisandmete monitoorimine ning süsteemi rajamisel ei olnud vaja teha tülikat kaablite vedu üle maja, sest kogu lahendus tehti juhtmevabana.

Sikupilli energiamonitooringu andmed jooksevad kokku EcoScada monitooringuplatvormile, mida jooksvalt jälgib Energiateenuse haldur ning millele on ka Sikupilli Keskuse inimestel ligipääs. Iga kuu lõpus genereerib süsteem automaatselt kuutarbimiste raporti, mis edastatakse haldusfirmale.

Sigfox’i IoT tehnoloogial põhinev monitooringuplatvorm. Foto: Energiateenuse fotopank

Sigfox’i IoT tehnoloogial põhinev monitooringuplatvorm. Foto: Energiateenuse fotopank

„Aeganõudva paberi ja mahuka Excelimajanduse asemel on monitooringuplatvormiga töötamine lausa lust, vaid mõne minutiga saab kätte kuu ülevaated, teha väljavõtteid ja edastada vajalikud andmed klientidele sobivas formaadis. Lisaks on andmed mitmekordselt varundatud ja turvaliselt kaitstud vastavalt rahvusvahelistele normidele ja standarditele,“ kommenteeris Janar Küla, Energiateenuse energiahaldur.

Energiateenuse poolt on analoogseid süsteeme rajatud veel Laulasmaa SPA’sse ning peatselt on valmimas energiamonitooringusüsteem Haabersti Rimis.

„Sigfox’i IoT tehnoloogial põhinevat energiamonitooringusüsteemi on mõistlik paigaldada kõigil kinnisvara omanikel, kes eelistavad mugavat ning täpset arveldamist ning head ülevaadet hoone tarbimisest,“ lisas Martin Minin, Energiateenuse ehituse ja hoolduse valdkonnajuht.

Postitas: Kristiina Sipelgas

Lisainformatsioon energiamonitooringusüsteemi osas:

Janar Küla
AU Energiateenus energiahaldur
helista: +372 51 999 521
kirjuta: janar@energiateenus.ee

BREEAMi rohemärgis